Assisted GPS (A-GPS) Nedir?

Öncelikle GPS’in anlamı; Global Positioning System, Küresel Yer Belirleme sistemi diye geçen GPS bulunduğunuz yerin koordinatlarını uydu aracılığı ile size vermesidir. Böylece kaybolduğunuzda yada işiniz için gerekli olduğunda en doğru bilgiyi sizlere vermektedir.
Bizi ilgilendiren kısım cep telefonları olduğu için biz bu kısmı yazacağız. Gelişen teknoloji ile birlikte GPS hizmeti de cep telefonlarına girmiştir. Eskiden milyarlık cihazların sunduğu bu hizmeti artık cep telefonlarımızda sunmaya başladı. Bu sistemle nereye giderseniz gidin size bulunduğunuz yerin koordinat bilgileri uydular aracılığı ile sağlanır. Bu hizmet GSM operatörlerine bağlı olmadığı için ekstra bir ücreti yoktur. Telefonunuzun GPS özelliği var ise istediğiniz zaman istediğiniz yerde hatta dağların doruklarında bile bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

A-GPS nedir: Assisted GPS yani Destekli GPS hizmeti anlamına gelmektedir. Koordinat bilgileri baz istasyonları aracılığı ile alındığından oldukça hızlıdır. A-GPS olmayan sadece GPS yazan telefonlarda ise normal GPS cihazları gibi kendi kendine uyduyu bulmaktadır.

a-gps nedir
Bunun avantajları ve dezavantajları nedir?

– Koordinatları belirlerken faydalandığı baz istasyonları sayesinde daha doğru ve hızlı veri elde etmektedir.
Dezavantajlarına bakacak olursak:
– A-GPS hizmetinin pek fazla dezavantajı yok çünkü normal GPS hizmetinin bir üst versiyonu olduğu için daha kalitelidir ve Sizlere daha fazla yardımcı olmaktadır.
– Yukarıda belirttiğimiz gibi sizlere bilgileri çabuk verirken baz istasyonlarından faydalanıyor demiştik. Bu istasyonlara GPRS yada 3G üzerinden bağlanmaktadır buda doğal olarak operatörünüzün durumuna göre ücretlendirilmektedir. Yani telefonunuz uyduya bağlanıncaya kadar geçen süre kadar baz istasyonlarından faydalandığı için bu sürede harcadığı kadar kb veri ücretlendirilmektedir. Yani diyelim Uyduyu bulması 1 dakika mı sürdü bu bir dakikalık GPRS ücreti demektir. Bağlandıktan sonra GPRS bağlantısını kesip GPS bağlantısına geçmektedir.

Normal GPS hizmetinin sizlere dezavantajı baz istasyonlarından faydalanmadığı için uyduları kendi anteni ile sinyal yoluyla bulduğu için buda uzun süre beklemenize neden olacaktır. Tüm uyduların yerini tespit ettikten sonra buralardan alacağı veriler ile sizlere konumunuzu verecektir buda yeri geldiğinde en az 10-15 dakika sizi bekleteceği hatta kimi yerlerde daha fazla süre bekleteceği anlamına gelir.

Not: Makaleyi biraz düzenledim. Hatalı gördüğünüz kısımları bildirebilirsiniz.
Kaynak: mobildepo.com

 

7 thoughts on “Assisted GPS (A-GPS) Nedir?

 1. Şimdi ben agps özellikli bir ipad aldım (örn: Motorola Xoom) bu alette telefon hattı yok zaten. nasıl agps ile baz istasyonundan konum bilgisi alacak. yani kimlik protokolü vs yok. baz istasyonları bu işi bu tip makinalar için hayrına mı yapıyor?

  • Telefon hattı olmayan cihazlarda A-GPS in olması saçma olur. Ama ipad lerde dahili GPS vardır muhtemelen. Ya da GPS yoktur.

 2. Nuri

  yeni cıkan cep telefonlarındaki cps hizmeti cok zayıf asıl amac oporötere para kazandırmaktır bence bu hizmete ihtiyacı olanlar ayrı bir cps cıhazı (navigasyon) kullanmalılar uydulara baglanmararı çok kısa sürede gercekleşiyor

 3. benim aslında öğrenmek istediğim şey internet kullanmıyorum telefondan bu telefonu alırsam gps i kullanmak için internet gerekecekmi normal gps gibi veri ücreti ödemeden agps i kullanabiliyormuyuz

  • Merhaba Samet,

   Google haritalar kullanırsan, haritayı internetten yükleyeceği için internet gerekecek. Ama offline çalışan navigasyon uygulamaları için internete gerek yok, şahsen telefonumda çok önceleri bunun denemesini yapmıştım. Offline navigasyon uygulaması olarak iGO yu tavsiye edebilirim.

   Kolay gelsin.

 4. Volkan Doğan

  Assisted gps sisteminde baz istasyonu sizi uyduya bağlamaz bu konuda hatanız bulunmakta.
  Baz istasyonlarının lokasyonu önceden belirlenir ve baz istasyonu tarafından bu bilgi bilinir. Assisted GPS mantığında normal GPS sistemlerine ek olarak GSM-Triangulation uygulanır. Mantık Gps ile konum belirlemedekinin aynısıdır 3 boyutlu uzayda sabit ve bilinen noktalara uzaklığınızı bilirseniz kendi konumunuzu belirleyebilirsiniz. Minimum 3 adet nokta olmak zorundadır. A-GPS bu noktaları baz istasyonlarının lokasyonu olarak alır ve sizin baz istasyonlarına olan uzaklıklarınızı hesaplar. Uyduya ulaşım söz konusu değildir. GPS sistemleri tek yönlü çalışmaktadır. Uydu broadcast olarak yayın yapar sizde alırsınız.

  Saygılarımla

  • sebahattint

   Merhaba Volkan, geri bildirimin için teşekkürler. Makaleyi düzenledim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.